Historie

Kreslení Cat

Zbirožsko patří do oblasti Brd i Křivoklátska, jež byla od nepaměti porostlá hustými lesy. Oplývala botatstvím přírodních krás, tajemnem i hojností zvěře, a proto k sobě po věky lákala česká knížata i krále. Na strmých skalách bylo nespočet vhodných míst ke stavbě hradů. Jmenovat můžeme Zbiroh, Křivoklát, Hlavačov, Týřov, Krašov, Libštejn ,Waldek, Řebřík. 

První zmínka o hradu Zbiroh, který je Kařezu nejblíže, je z roku 1230. Císař Rudolf II. si hrad oblíbil natolik, že jej nechal přestavět na renesanční zámek. Zámek Zbiroh vystřídal za dobu své existence mnoho majitelů. Roku 1865 bylo celé Zbirožské panství včetně okolních polností, lesů, rybníků a statků prodáno krakovským peněžníkům Simundtovi a Kirchmayerovi, kteří jej obratem prodali za 10 miliónů zlatých železničnímu podnikateli Dr Straussbergovi. Ten chtěl Zbiroh učinit střediskem železářského průmyslu. Postavil zde továrny, domky i dráhu. Přestavěl zámek do dnešní podoby. Příliš velké investice ho však přivedly roku 1875 do konkurzu. V roce 1879 prázdný zámek i s přilehlým panstvím koupil Jerome Colloredo Mannsfeld.

Součástí panství byl i nedaleký ovčín v Kařeze se stodolou pro uskladnění úrody z místních polí. V roce 1920 se nový majitel kníže Jerome Colloredo rozhodl změnit využití této stodoly na obytný dům s byty pro dělníky, kteří pracovali v místní panské cihelně.

O několik let později koupila dům i s ovčínem a stájemi paní Amálie Petříková, manželka továrníka z pražského Smíchova. V roce 1930 přistavěla domu jedno poschodí o 12 bytech. Starou šindelovou střechu odstranila, a aby vešlo v zapomenutí, říkali zde Na Ovčíně, nechala na nové střeše složit nápis z červených tabulek "Podlesí". 

Dům od té doby vystřídalo mnoho majitelů a nájemníků. V roce 1989 byla povolena výstavba 14 chatek pro dětský tábor a v roce 1993 zde vzniklo Rekreační středisko Kařez. Jako dětský tábor ale paradoxně nikdy nefungovalo, chatky v 90. letech obývali dělníci pracující na stavbě dálnice D5. V pozdějších letech bylo středisko využíváno jako ubytovna.

 

Na konci roku 2009 dům koupili současní majitelé. Ačkoliv byl dům ve velmi špatném stavu, místo je naprosto uchvátilo. Z každého koutu zahrady vnímali zvláštní energii. Nejspíš za to mohl blízký les a vzrostlé stromy v zahradě. Říká se, že les je jako chrám, kam člověk chodí za regenerací. I sám Hippokratés říkal "Lékař léčí, příroda uzdravuje." A dost možná tady také zanechali svůj odkaz předchozí generace, které tu žili a pracovali po několik staletí. Právě historie tohoto jedinečného místa byla inspirací názvu našeho originálního rodinného projektu bydlení... Vítejte na PANSKÉM OVČÍNĚ!